Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: Adrian DancuCric Pneumatic / Air Jack
Dupa ce cricul masinii s-a stricat (a alunecat masina intr-o parte si s-au dat peste cap dintii din partea inferioara a bratelor) am achizitionat un cric pneumatic (sau "air jack").
Se umfla cu ajutorul gazelor de esapament si s-ar parea (conform prospectului) ca poate sa ridice pana la 4 Tone.

Ce pot sa spun pana acum, dupa 3 folosiri (una pentru a ridica masina lateral - simulare schimbat 2 roti) si 2 pentru a pune fata masinii pe capre (ca sa lucrez la ea) respectiv pentru a o da jos de pe capre:
- Materialul din care e confectionat balonul pare foarte solid, totusi am folosit covorasele din dotare si 2 presuri din masina pentru a nu deteriora balonul (unde vine in contact cu solul respectiv cu caroseria).
- Furtunul pare foarte rezistent, si captusit cu un material tesut, similar celor de la hidranti.
- Cu motorul de 1.6 16v benzina aspira, la ralanti, a ridicat masina in cca 20-30 secunde, fara nici un fel de probleme
- E nevoie (ideal) de 2 persoane - una care sa aseze balonul pe locul de rificare si una care sa tina bine furtunul conectat la teava de esapament -- balonul trebuie asezat cu atentie pe sol si urmarit cum se umfla, intrucat e posibil ca efectiv sa mute / deplaseze masina intr-o parte sau alta (dupa ce se umfla mai tare si daca nu e asezat corect). In timp te obisnuiesti cum sa il asezi sub masina si cum sa il pregatesti pentru umflare

Fara a se vrea o reclama (intrucat se pot cauta diverse variante / alternative) ci mai degraba o recomandare - precizez ca l-am achizitionat de la Best Ride:
https://www.bestride.ro/crick-perna-aer-...rjack.html
Duster PH2 2015 4WD 1.6 16v Euro5 K4M Laureate
Duster PH1 2011 4WD 1.5 dCi Euro5 K9K Laureate
Bilstein by Mudster, H&R, Insa Turbo Dakar / BFGoodrich AT KO2
http://instagr.am/echipa13

[+] 2 utilizatori apreciază postarea lui Adrian Dancu
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)