Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: Daniel CojocarCruise Control Afermarket
Salutare tuturor!
Am achizitionat (e-adevarat ca nu pentru Duster) un sistem de Cruise Control si... pentru ca m-am apucat de studiu sa-l montez pe Autorulota mea, am observat ca poate fi montat si pe Duster. Si... cum nu stiu la ce costuri ar putea ajunge un Cruise Control dedicat sau alta varianta pentru Duster, am zis sa impartasesc ceea ce am gasit in mediul online despre subiect.
Asadar, sistemul achizitionat de mine se numeste WAECO MS50 si l-am achizitionat la pretul de 832 lei.

In specificatiile lui spune ca se potriveste la orice masina care are vacum.
Conform instructiunilor, montajul este destul de simplu pentru orice autoturism avand legaturi la cablul de acceleratie, la furtunul de vacum, la planetara/cardan (cu electromagnet inclus in pachet), la electromagnet pentru ambreiaj (inclus in pachet) si la instalatia electrica de la frana. Are conexiune chiar si pentru radio pentru variatia de volum
Din cate am observat, in rusia s-a si montat pe un autoturism din aceeasi gama cu Duster-ul si care este prezentat intr-un document ce explica care, din pacate este in rusa (fisier atasat).

Voi incerca si eu solutia si voi veni, la un moment dat, cu informatii

Fişier(e) ataşate
.pdf    setup_cruise_control.pdf(Mărime: 980.83 KB / Descărcări: 4)
[+] 2 utilizatori apreciază postarea lui Daniel Cojocar
Răspunde
Documentul se referă la montarea pe un motor pe benzină pe LADA Largus (aka Logan MCV) identic din punct de vedere electronic cu Duster ph1.

Oricum e interesant
2012 / 0.9 TCe Laureate B-xxx-xxx

Răspunde
Asta am primit si eu ca raspuns la intrebarea adresata la videoclipul postat pe youtube!
Nu stiu, totusi, daca n-ar fi valabil si pentru modelele 2013-2017, tinand cont ca singura cerinta a sistemului este de vacuum. Ar putea fi o problema pe zona electronica (electrica) pentru ca siu ca sunt destul de sensibile la orice adaugare de accesorii. Dar, tot pe acest subiect, ma gandesc ca... daca @dtel a gasit variante penttu diverse accesorii, cred ca se poate!
Duster 1.5 Dci 4x4 2010 si rulota Buerstner
Duster 2, 1.5 Dci 4x4 2017
Răspunde
La Duster ph1, da e alternativă. La Duster ph2 funcția CCSL(cruise control/speed limiter) e prezentă dar inactivă dacă nu ai luat mașina cu opțiunea asta - se activează relativ ușor cu un minim de riscuri
2012 / 0.9 TCe Laureate B-xxx-xxx

[+] 2 utilizatori apreciază postarea lui t0rquemada
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)