Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: Adrian DancuDemontare consola / tunel central (pentru iluminare priza bricheta)
Dupa cum probabil stiti, PH2 (cel putin unele versiuni) nu au priza de bricheta cu bec Smile 
Sau poate ca acel bec, la versiunile care exista, se mai arde Heh

E o chestiune care se poate remedia relativ usor, insa initial trebuie demontata consola / tunelul central - e o operatiune destul de simpla, sper sa ajute descrierea de mai jos.

Intai trebuie tras afara ornamentul pe care sunt prinse burduful schimbatorului, comanda de la oglinzi si proza 12V spate.
Trebuie doar tras putin in sus incepand din zona suportului de pahar din spate.
Trebuie scoase mufele de la comanda oglinzilor si priza 12V spate.

Burduful se declipseaza mai usor pe de desupt (din interior) dupa ce capacul a fost detasat.

Frana de mana trebuie trasa destul de tare ca sa iasa usor capacul.

Dupa aceea mai sunt 5 suruburi ce se scot cu torx 15 (suport pahar spate, suport pahare fata, stanga si dreapta consolei - toate la vedere) si o piulita care se scoate cu o tubulara de 10 (in zona unde se afla comanda oglinzilor).

Mentionez ca NU am mai desfacut comenzile de 2WD/4WD + ESP + ECO, doar am miscat tunelul central putin inspre spate, cat sa pot umbla la priza bricheta.

Cel mai usor cu priza bricheta fata e sa o impingi in sus dupa ce ai scos mufa.

Acuma... legat de priza bricheta... si iluminare...
(vorba lui Creanga) Nu stiu (la) altii cum sunt... insa la mine nu avea cum sa se aprinda becul la priza bricheta pentru ca acesta nu exista.
Se observa ca in mufa ajung 3 fire (am uitat sa verific cu voltmetrul, insa pot sa pariez ca ala mic albastru da 12V pe pozitie). Iar bricheta are doar 2 pini.

Si o comparatie cu bricheta de Megane 2 - care are practic un contact in plus pentru soclul de bec. In rest sunt la fel - inclusiv plasticul negru cu ala portocaliu, au ambele urechiusele pentru a atasa un soclu de bec. Cost cutting pentru un entry-level brand Smile

O sa cumpar un bec - ca ala e ars (sau un led mic in locul lui) si o sa incerc sa vad cum arata cu priza de bricheta de Megane. Ca de potrvit se potriveste la fix in locul ala (fiind identica cu cea de Duster).
Duster PH2 2015 4WD 1.6 16v Euro5 K4M Laureate
Duster PH1 2011 4WD 1.5 dCi Euro5 K9K Laureate
Bilstein by Mudster, H&R, Insa Turbo Dakar / BFGoodrich AT KO2
http://instagr.am/echipa13

[+] 4 utilizatori apreciază postarea lui Adrian Dancu
Răspunde
Multumim, uite ca nici nu am observat daca am sau nu am iluminare la bricheta Smile

P.S M-am uitat și nu am bec la bricheta Sad
Dacia Duster 4x4 1.6 16V 114 CP/Daihatsu Feroza 4x4 1.6 16V 95 CP
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)