Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: ENARU RADUDistantiere roti
Buna seara! tocmai ce am pus pe dusterica kitul amortizoare Bilstein by Mudster cu arcurile HR pe care le aveam dar cam trebuie scoase rotile in afara cam2,5- 3 cm per roata,am gasit pe net distantiere Eibach,HR, Mudster,no name sincer nu stiu ce sa aleg.
Răspunde
“Dar cam” de ce ar trebui distantiere?
Răspunde
In primul rand pentru stabilitate avand in vedere garda marita din arcuri amortizoare,roti dar si estetic in egala masura mai ales din cauza protectiilor aripi care dau senzatia ca rotile sunt mult sub masina.
Răspunde
A mea e inaltata +5 si nu am simtit nevoie de stabilitate mai multa poate si din cauza amortizoarelor la ferme. Mudster cu H&R. Cat despre design, depinde de gust
Răspunde
La mine sunt vreo 7,5 cm cu AT-urile BFG si in curbe se cam simte la viteza,vorba mecanicului pe cat de inalta pe atat de lata de aceea iau in calcul distantierele.
Răspunde
Exact aceasi configuratie o am si eu si totusi nu am simtit nevoia de o stabilitate mai buna. Din contra, aceasta s-a imbunatatit semnificativ dupa upgrade-ul de suspensie. Pe de alta parte, nici Dusterul nu e o masina de 130 in curbe. In plus, daca scoti rotile in afara, pe noroi nu vei mai vedea culoarea originala a masinii, si asa se murdareste destul chiar si la o iesire mai soft. Analizeaza bine si vezi daca merita, asta ti-as recomanda!
[+] 1 utilizator apreciază postarea lui CristiZ
Răspunde
Cu jantele de aliaj care sunt mai groase nu se observa ca rotile sunt mult sub masina dar cu cele de tabla mai subtiri se vede si se simte.
Răspunde
Nu am apucat sa intru pe forum in ultima vreme. Eu am ceva distantiere "no-name" din aluminiu cu prezoane proprii si bucse filetate pentru prezoanele originale. Sunt multumit de ele. Daca insa ar fi sa iau din nou, probabil ca as lua H&R, pentru ca diferenta de pret nu e atat de mare.

Atentie la montarea rotilor - infiletati prezoanele (cat mai multe ture) cu mana inaintede a strange cu cheia sau mai ales cu pistolul. Otelul din care sunt facute bucsele distantierelor este unul destul de moale, si filetul se strica foarte usor daca nu e pozitionat corect prezonul (se poate inlocui bucsa cu filetul distrus foarte usor, insa e o bataie de cap de care nu are nimeni nevoie).
Treaba asta e valabila si pentru cine nu are distantiere, desi otelul fuzetei este mai tare se poate strica si ala destul de usor...
Duster PH2 2015 4WD 1.6 16v Euro5 K4M Laureate
Duster PH1 2011 4WD 1.5 dCi Euro5 K9K Laureate
Bilstein by Mudster, H&R, Insa Turbo Dakar / BFGoodrich AT KO2
http://instagr.am/echipa13

Răspunde
Salutare dusteristi! am optat pentru distantiere H&R de 25mm(5cm pe axa),sunt din duraluminiu,au venit in 5 zile lucratoare.Masina are stabilitate net superioara,rotile cu jante tabla nu ies in afara bandourilor probabil cu jantele aliaj ies,sunt la limita dar oricum stropesc destul de mult dar asa-i sta bine cu noroi pana sus.Cred ca acum roata fiind mai departe de carenaj ar merge anvelope AT mai mari de 215/70/ fara sa atinga.
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)