Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: CaphonneEchipamente de pregatit alimente si bauturi calde !
Salutare,

Fie ca este vorba de un drum lung, o iesire amicala de cateva ore, o plimbare la pas in natura sau o simpla treaba prin curte de exemplu curatat zapada simti nevoia sa bei sau sa mananci ceva cald mai ales in anotimpurile reci.Pentru asta niste oameni destepti au inventat tot felul de dispozitive interesante care functioneaza cu diversi combustibili, pastile spirt solid, tot felul de gaze introduse in butelii, alcool tehnic, benzina, lemne.
Bun, o sa spuneti ''dar la ce am nevoie cand eu am gratarul mereu in masina'', fals gandeste-te ca trebuie sa lasi  masina undeva si nu poti sa cari un gratar de 10 kg in spate, plus ca un gratar se aprinde greu uneori si pentru un ceai nu este cazul sa te afumi.
Va voi prezenta strict echipamentele folosite si testate de mine:
-arzator cu spirt solid Esbit, cel mai simplu si usor de folosit chiar si in caz de urgenta, merge aprins chiar si in portbagajaul masinii, cutiuta cu pastilele de spirt se inchide in corpul arzatorului, este aproximativ de dimensiunea unui telefon.
-arzator cu spirt lichid Esbit, functioneaza cu alcool tehnic, este mai greu de folosit, necesita testare inainte pot aparea probleme din cauza calitatii alcoolului, merg si cu spirt ''Mona'' dar mai greu.
-arzator cu butelie, eu am un Primus, aici sunt multe marci, multe modele, toate functionedaza ok, se gasesc butelii de diverse gramaje, majoritarea au caz 3 sezoane adiva functioneaza ok si vara si iarna, se monteaza si se aprind usor, ocupa spatiul unei sticle de 0.5 l sa zicem, butelia tine destul, din punctul meu de vedere este cel mai folosit, necesita un panou antivand adica o tabla acordeon sau se cumpara tot kitul:butelie, arzator, panou vant, cana.
-miniaragaz Campingaz, destul de usor, are cutia lui speciala dubla ca grosime fata de un laptop, functioneaza cu butelii tip spray, pentru buna functionare necesita un panou antivant
-soba Kelly Ketlle, functioneaza pe baza de lemn sau orice alt combustibil solid, este multifunctionala, are perete dublu in care pui apa, in timp ce incalzesti ceva sus se incalzeste si apa, gasiti o multime de filmulete pe Youtube, a fost echipare standard in al doilea razboi mondial pentru armata in Noua Zeelanda, recomand varianta din inox.

In link un filmulet cu sobita Kelly Kettle

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Dacia Duster 4x4 1.6 16V 114 CP/Daihatsu Feroza 4x4 1.6 16V 95 CP
[+] 3 utilizatori apreciază postarea lui Caphonne
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)